مقاله نقش زن در زندگی مشترك

مقاله نقش زن در زندگی مشترك

مقاله نقش زن در زندگی مشترك

دسته: روانشناسی

بازدید: 86 بار

فرمت فایل: doc

حجم فایل: 93 کیلوبایت

تعداد صفحات فایل: 27

خانواده یك سازمان كوچك و بسیار دقیق و حساس است كه به حضور كامل زن و مرد به عنوان دو فرد كامل كه دارای رشد فكری و شخصیتی باشند نیازمند است هرگز مفهوم ازدواج و زندگی مشترك ، پنهان شدن یكی در ذیل عنوان و مشخصات و اهداف دیگری نیست

قیمت فایل فقط 12,100 تومان

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.

پرداخت و دانلود

مقاله نقش زن در زندگی مشترك

نقش زن در زندگی مشترك

خانواده یك سازمان كوچك و بسیار دقیق و حساس است كه به حضور كامل زن و مرد به عنوان دو فرد كامل كه دارای رشد فكری و شخصیتی باشند نیازمند است. هرگز مفهوم ازدواج و زندگی مشترك ، پنهان شدن یكی در ذیل عنوان و مشخصات و اهداف دیگری نیست. آنچه كه لازمه یك زندگی زناشویی موفق است احترام متقابل و تساوی حقوق زندگی بین زن و مرد است. حال اگر زنی بخواهد در هر مورد شانه از زیر بار مسئولیت ها خالی كند هر گونه امكان رشد و پرورش فكری را از خود سلب كرده است. گروهی دیگر از زنان هم همواره مردان را مورد ستایش قرار می دهند. آنچه كه لازم است در اینجا یادآور شویم این است كه ستایش كردن مردی برای محاسن اخلاقی وی ، هم منطقی است و هم زیبا. اما اگر بخواهیم مردان را مورد ستایش قرار دهیم فقط به این دلیل كه آنها موجوداتی از نوع مخالف ما هستند نه تنها منطقی و پسندیده نیست بلكه كاری بس احمقانه می باشد. اینگونه رفتارها یك وابستگی مداوم و سلطه كامل را برای ما می آفریند و سبب می شود همانند یك كودك در انتظار شنیدن یك كلمه ستایش آمیز او بمانیم كه شاید او هرگز به زبان هم نیاورد. اگر زنی بدون علت و بی هیچ شناخت شخصیتی زبان به ستایش یك مرد گشود دیگر نمی تواند از حقوق مساوی و آزادی و سازندگی شخصیتی برای خودش دم بزند.

سهم زنان دیپلمه در اشتغال

79 درصد كل زنان شاغل دیپلمه به بالا در بخش‌های عمده اشتغال دارند اما در پنج سال اخیر این نسبت برای زنان دیپلمه به 70 درصد رسیده است كه گویای كاهش جذب زنان تحصیلكرده به وسیله بخش عمومی است؛ اگر چه این بخش هنوز عمده‌ترین متقاضی‌ نیروی كار زنان تحصیلكرده است. همچنین 2/40 درصد از كل فرصت‌های شغلی ایجاد شده برای افراد دارای تحصیلات عالی و 36 درصد از فرصت‌های شغلی ایجاد شده برای افراد دارای تحصیلات ابتدایی و پائین، به زنان تعلق گرفته است.

نرخ بیكاری بالاتر است‌

از آنجا كه بسیاری از زنان بیكار به دلیل خطای آماری در زمره زنان خانه‌دار طبقه‌بندی می‌شوند، لذا نرخ بیكاری و مشاركت واقعی آنان را در كشور باید به مراتب بیشتر از مقادیر رسمی اعلام شده دانست. نكته قابل توجه دیگر در این زمینه، رابطه میان افزایش تحصیلات و اشتغال است. براساس پژوهش‌های صورت‌گرفته، نرخ بیكاری زنان دارای تحصیلات متوسطه در میان اقشار مختلف جمعیت در بالاترین سطح خود قرار دارد و به 3/44 درصد رسیده است. اما مسأله دیگر این است كه با افزایش سطح تحصیلات، از بی سواد به متوسطه، نرخ بیكاری زنان و مردان افزایش می‌یابد ولی با افزایش سطح تحصیلات از متوسطه به عالی، نرخ بیكاری كاهش می‌یابد. اما با توجه به تأثیر افزایش سطح تحصیلات بر بالا رفتن نرخ بیكاری در مناطق روستایی، مشكل بیكاری زنان در مناطق شهری به‌ویژه روستایی بیشتر متوجه زنان تحصیلكرده است.

تعداد زنان جویای كار بیشتر از زنان بیكار

در حالی‌كه 3/48 درصد زنان شاغل تازه كار، قبل از اشتغال محصل و 5/33 درصد نیز خانه‌دار بوده‌اند، فقط 4/6 درصد از این زنان بیكار بوده‌اند كه این امر نیز بیانگر تعداد بیشتر زنان جویای كار به نسبت زنان بیكار است.

دسترسی كمتر زنان به سرمایه‌

اولین گزارش ملی توسعه انسانی جمهوری اسلامی ایران كه در سال 78 به وسیله سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور منتشر شده، درآمد نسبی در سال 76 را كمتر از 10 درصد كل جامعه عنوان كرده است. دسترسی كمتر زنان به نسبت مردان به سرمایه و اعتبار، یكی از چالش‌های جدی پیش‌روی اشتغال زنان است. این مسأله تحت تأثیر نرخ مشاركت پائین زنان در بازاركار، پائین بودن سطح دستمزد زنان نسبت به مردان، قوانین ارث در كشور، تبعیض در دستیابی به مناصب بالاتر شغلی، حجم زیاد زنان كاركن فامیلی بدون مزد و دسترسی كمتر به انواع سرمایه و اعتبار روی داده است.

قیمت فایل فقط 12,100 تومان

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.

پرداخت و دانلود

برچسب ها : مقاله نقش زن در زندگی مشترك , دانلود مقاله نقش زن در زندگی مشترك , دانلود مقاله , نقش زن , زندگی مشترك , دانلود , مقاله , نقش زن در زندگی , زنان دیپلمه , زنان بیكار , کسب درآمد اینترنتی , کسب درآمد از اینترنت

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر

دسته بندی محصولات

بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی